Zavřít

Chorvatsko apartmány Vyhledat apartmány
Vyzkoušejte naše vyhledávání apartmánů. V nabídce jich máme přes 8 000 ».

Chorvatsko Oblasti v Chorvatsku
Zkuste si projít chorvatské lokality pomocí interaktivních map ».

10 turistických míst v Chorvatsku (1. díl)

Turistické cíle Chorvatska

Chorvatské pobřeží patří k nejčlenitějším v Evropě. Najdete zde tisíce ostrovů, které jsou rozesety od Istrie až po Jižní Dalmácii. Na pobřeží najdete desítky významných letovisek a měst, které mají často fascinující historii. Mnohá chorvatská města se mohou chlubit památkami z dob Římanů a Benátské republiky. Pojďme se společně podívat na první polovinu z 10 nejvýznamnějších turistických míst Chorvatského pobřeží. Informace můžete brát jako tipy na výlety při Vaší dovolené v Chorvatsku.

Eufraziova bazilika v Poreči

Poreč - Euphrasianova bazilika

V Poreči najdete jednu z nejvýznamnějších památek z období 6. století n.l. na celém Istrijském poloostrově. Bazilika je nejlepším příkladem rané byzantské architektury v celé oblasti Středomoří. Ačkoliv byl objekt částečně poničen zemětřesením a požáry, stále patří Eufraziova bazilika k těm nejzachovalejším. Dnes stojí bazilika na místě kde stála starší bazilika za života biskupa Eufrazia. Obdivuhodné jsou především mozaiky na stěnách a podlaze.

Další informacePoreč (Istrijský poloostrov)
Zdroj fotografie – flickr/Bodulka

Diokleciánův palác ve Splitu

Dioklecianův Palác ve Splitu
Římský císař Dioklecián nechal vystavět ve městě Split na sklonku svého života nádherný palác, který byl později pojmenován právě po císaři – Diokleciánův palác. Císař si tehdy velmi zakládal na zeleni okolo paláce a proto v okolí najdete krásné zahrady. Jakmile Římané opustili město Split, palác několik století zel prázdnotou. Od 7.století byl palác využíván místními obyvateli jako úkryt před nájezdy barbarů. Později zde byly vybudovány obchůdky a obchody. Zbytky těchto obchodů najdete v areálu paláce dodnes.
Další informaceSplit (Střední Dalmácie)

Amfiteáter v Pule

Istrie - Pula (amfiteáter)
Město Pula na Istrijském poloostrově se může chlubit šestým největším dochovaným amfiteátrem z Římského období. Římský amfiteáter byl vybudován v 1.století n.l. a současně zde mohlo sledovat římské zápasy více jak 26 000 diváků! Ve středověku zažil amfiteáter období “temna”. Jeho kameny byly hojně využívány pro stavbu okolních domů. Naštěstí toto “rozebírání” bylo zakázáno a amfiteáter v Pule se dochoval do dnes tak jak jej můžete znát. Dnes se zde konají různé festivaly a představení.
Další informacePula (Istrijský poloostrov)

Hlavní město ostrova Hvar (Hvar)

Ostrov Hvar - Starigrad
Ostrovy Střední Dalmácie nabízejí návštěvníkům mnoho krásných míst. K těm nejkrásnějším na ostrově Hvar patří stejnojmenné správní město. Město Hvar je obklopeno olivovými hájemi a ovocnými sady. V okolí města najdete také pole s levandulí. Město Hvar se nachází v malebné přírodní zátoce. Zátoka je populární u milovníků plachtění. V letních měsících zdejší marina neposkytuje téměř žádné volné místo. Nejznámější památkou Hvaru je Starigrad, ke kterému se můžete vydat pěší chůzí.
Další informaceStřední Dalmácie – ostrov Hvar

Perla Jižní Dalmácie – Dubrovník

Dubrovník - Jižní Dalmácie (Chorvatsko)
Za perlu Jižní Dalmácie lze bezesporu označit město Dubrovník. Město patří k nejvýznamnějším turistickým cílům z celého Chorvatska (zároveň také Středomoří). Největším lákadlem je historická část města, která byla postavena jako významné město námořního obchodu. V 15. a 16. století byl Dubrovník ve velkém rozkvětu. Historická část se může chlubit ohromující středověkou architekturou, která je doplněna o sochařské umění, nádherné kostely, kláštery, muzea. Najdete zde hned několik krásných fontán nebo slavné hradby, které celou historickou část Dubrovníku obepínají.
Další informaceDubrovník (Jižní Dalmácie)

V příští části článku se můžete těšit například na Plitvická jezera, ostrov Mljet, ostrov Korčula nebo město Národní park Krka.

Zveřejněno: 14.04.2011 11:27Mohlo by vás zajímat

Komentáře

Zpět nahoru