Zavřít

Chorvatsko apartmány Vyhledat apartmány
Vyzkoušejte naše vyhledávání apartmánů. V nabídce jich máme přes 8 000 ».

Chorvatsko Oblasti v Chorvatsku
Zkuste si projít chorvatské lokality pomocí interaktivních map ».

Cesta z Moravy do chorvatského Primoštenu

Primošten - cesta do Chorvatska

Dnes vám přinášíme úryvek ze zápisků z našeho deníčku, při cestě do Chorvatska.

Už se těšíme zase na letní dovolenou a letos padla volba právě na dovolenou v Chorvatsku. Protože jsme zavrhli autobusové zájezdy (špatná zkušenost), zvolili jsme cestu do Chorvatska pomocí vlastní dopravy. Zároveň se jedná o nejčastější způsob dopravy a proto jsme hledali informace, jak se na svou dovolenou nejlépe dostat.

Z Olomouce do chorvatského Primoštenu

Celá rodinka jsme ranní ptáčata a proto je pro nás nejlepší vyrazit hned brzo ráno. Tím brzo ráno máme na mysli okolo půl 5. Vše je nachystáno a nabaleno v autě od večere, tak nám stačí vstávat ve 4 hodiny. Dětem se samozřejmě nechce, ale určitě budou ještě spát v autě. Já s manželkou se stihneme trochu nasnídat, přesunout do automobilu poslední tašky se svačinou a můžeme vyrazit.

Přes Mikulova, Vídeň, Graz a Maribor

Během hodinky a něco už se nacházíme na hraničním přechodě Mikulov. Děti v autě ještě dospávají a my můžeme rovnou pokračovat dále. Za necelou hodinku jsme ve Vídni a díky novým obchvatům je cesta mnohem jednodušší než v předešlých letech. Samotnou Vídeň necháváme za námi za necelou půl hodinku.

Najíždíme na rakouskou dálnici A1. Na předním skle za zrcátkem se nám blýská rakouská dálniční známka a nemusíme se tak obávat pokuty. Děti už jsou vzhůru a rády by něco posnídali. Plánujeme první velkou přestávku. Využíváme jedno z velkých záchytných parkovišť na dálnici a zastavujeme. Proběhne snídaně, děti se vyblbnou na místních houpačkách a skluzavkách. Po půl hodinové přestávce vyrážíme dále.

Cesta do Chorvatska automobilem

Během chvilky míjíme Graz a dáváme se směrem na jich – na slovinský Maribor. Protože chceme předejít problémům, máme již zakoupenou slovinskou dálniční známku. Sice cena je skutečně trochu vyšší, ale my zvolili komfort a rychlejší přejezd. K průjezdu Slovinskem nám stačí něco málo přes půl hodiny a míříme do cílové země Chorvatska.

Chorvatské dálnice jsou kvalitní

Najíždíme na chorvatskou dálnici směrem Záhřeb. V Chorvatsku je vybíráno mýtné. Určitě můžeme doporučit využít mýtnic, kde je možno platit platební kartou. Je to rychlejší a nemusíme mít nachystanou hotovost (Kuny). Okolo Záhřebu projíždíme v době oběda. Plánujeme další velkou přestávku a pauzu. Za Záhřebem směrem na Karlovac vybíráme opět velkou odpočívadlo a zastavujeme. Okolní teplota už roste a vyhledáváme stinné místo. Děti se opět vyřádí na průlezkách. Tato přestávka trvala o něco déle, jednalo se přeci jen o oběd.

Nasedáme opět do auta, zapínáme klimatizaci na přiměřenou teplotu a vyrážíme směrem centrální část Chorvatska. Chorvatské dálnice jsou velmi kvalitní. Téměř celou dobu můžeme jet povolenou maximální rychlostí. Čeká nás první velký tunel, který je nutné projet směr k pobřeží. Chystáme děti povídáním na téměř 6 kilometrů dlouhý tunel. Vjíždíme do něj a dětem se tunel velice líbí. Během půl hodinky vjíždíme do druhého tunelu, který už skutečně má vyústění nad chorvatským pobřežím v okolí Zadaru.

Sveti Rok - parkoviště za tunelem

Děti potřebují na záchod a musíme rychle zastavit. Vybíráme odpočívadlo hned za tunelem s krásným výhledem na pobřeží. Zastávka je tentokrát kratší. Nastupujeme do automobilu a sjíždíme velké dálniční serpentiny dolů. Míjíme sjezd na ostrov Pag, kde jsme již na dovolené byli. Vzpomínáme a cesta nám tak ubíhá rychleji. Do cíle nám zbývá už jen zhruba 200 kilometrů.

Cílem naší cesty je Primošten

V okolí Biogradu na Moru děláme ještě jednu kratší přestávku. Nyní je už půl 3 odpoledne. Děti se několikrát za cestu krátce prospali, ale už je na nich vidět, že cesta je dlouhá. Mé ujišťování, že náš cíl je už blízko neberou v potaz. Vyrážíme směrem Šibenik, který máme v plánu během dovolené navštívit. Sledujeme už pečlivě sjezdy z dálnice směrem na Primošten. A je to tady. Sjíždíme z dálnice, platíme opět mýtné za celou cestu z oblasti Záhřebu až sem.

Za 20 minut jízdy po místní komunikaci přijíždíme do cíle cesty – Primoštenu. Ubytování jsme měli rezervované dopředu přes stránky LevnedoChorvatska.cz. Pečlivě jsme měli nastudovaný příjezd k apartmánů a proto jsme to trefili hned na poprvé. Na dětech jde vidět únava, ale zároveň radost. Je něco málo před 4 hodinou a my jsme na místě.

Teplo je skutečně velké a děti by nejraději ihned k moři, které máme na dohled. Musíme však první vybalit auto a nastěhovat věci do apartmánu. Děti nám tuto půlhodinku nedají zadarmo :). Rozhodujeme, že dnes už se koupat nejdeme, ale o procházku k moři děti připravit nemůžeme. Během chvilky děti s radostí běhají po kolena v moři.

Půl denní cesta autem do Chorvatska se určitě vyplatila a čeká nás krásných 14 dní dovolené. O příhodách z dovolené s dětmi v Primoštenu vám napíši někdy příště.

Zveřejněno: 29.03.2017 11:21Mohlo by vás zajímat

Komentáře

Zpět nahoru