Zavřít

Chorvatsko apartmány Vyhledat apartmány
Vyzkoušejte naše vyhledávání apartmánů. V nabídce jich máme přes 8 000 ».

Chorvatsko Oblasti v Chorvatsku
Zkuste si projít chorvatské lokality pomocí interaktivních map ».

Chorvatsko – hraniční kontroly v roce 2017

Hraniční kontroly - Chorvatsko 2017

Mnoho našich čtenářů se letos opět chystá na dovolenou do Chorvatska. Chorvatsko vstoupilo 1. července 2013 do EU a následně došlo ke zrušení hraničních kontrol, které uvítaly statisíce turistů.

Před pár dny však vešla v platnost nová úprava Schengenského hraničního kodexu. Co to znamená pro české turisty a na co si dát pozor při cestě do Chorvatska vám prozradíme v tomto článku.

Nové nařízení EU a hraniční kontroly s Chorvatskem

Od 7. dubna 2017 musejí některé země Evropské unie zpřísnit hraniční kontroly s okolními státy. Jedná se především o státy, které nejsou členy tzv. schengenského prostoru. Mezi tyto státy patří také Chorvatsko, které v minulých letech hraniční kontroly zrušilo.

Bohužel před pár dny muselo Chorvatsko hraniční kontroly opět zavést. Jedná se především o hranice mezi Slovinskem-Chorvatskem a Maďarskem-Chorvatskem. Celní kontroly mají zajistit větší bezpečnost hranic EU. Hlavním důvodem je tzv. uprchlická krize a obavy z terorismu.

AKTUALIZACE (13.4.2017)

Chorvatsko minulý čtvrtek (13.4.2017) využilo možnosti odstoupit od nařízení EU. Stalo se tak pár dní po zavedení těchto kontrol. Na hranicích se Slovinskem se tvořily již nyní mnoha kilometrové kolony, ve kterých byla čekací doba i dvě hodiny.

Co na to ministerstvo zahraničních věcí ČR?

„Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje české turisty, kteří budou cestovat do Chorvatska přes Slovinsko nebo Maďarsko, že v důsledku změny Schengenského hraničního kodexu tyto státy s platností od 7. 4. 2017 zavádí na vnější schengenské hranici systematické hraniční kontroly bez výjimek,“ varuje česká diplomacie.

Na co se připravit při cestě do Chorvatska

Pakliže se v roce 2017 chystáte na dovolenou v Chorvatsku je vhodné se opět připravit na velké kolony v okolí hraničních přechodů. Na hraničních přechodech budou důsledně kontrolovány všichni a to včetně všech občanů Evropské unie. Kontroly budou probíhat jak na vstupu tak výstupu ze země. Celníci budou zastavovat a kontrolovat všechny automobily. Následně budou porovnávat doklady turistů s informačním systémem schengenského prostoru a Interpolu.

Aktuální informace naznačují, že tyto kontroly budou platit také ve svátcích a hlavní turistické sezóně.

Byli jsme ujištěni, že pro vstup do Chorvatska i na dále bude postačovat platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

Pokud se chystáte na dovolenou vyrazit s dětmi, je velice vhodné naplánovat si cestu s dostatečným předstihem. Pokud se kontroly obnoví v takové míře, jako tomu bylo před vstupem Chorvatsko do EU, je vhodné počítat s hodinou popojíždění na státních hranicích.

Zveřejněno: 11.04.2017 12:46Mohlo by vás zajímat

Komentáře

Zpět nahoru