Zavřít

Chorvatsko apartmány Vyhledat apartmány
Vyzkoušejte naše vyhledávání apartmánů. V nabídce jich máme přes 8 000 ».

Chorvatsko Oblasti v Chorvatsku
Zkuste si projít chorvatské lokality pomocí interaktivních map ».

Chorvatsko: Kde najdete nejkrásnější a nejčistší moře v Evropě?

Čistota chorvatského moře a pobřeží

Chorvatsko je jednou z nejkrásnějších zemí v Evropě. Když se řekne Chorvatsko, většina z nás si představí modré moře, úchvatné pláže, útesy a průzračné moře. Chorvatské moře se stalo jedním z nejčistších a nejkrásnějších v celé Evropě. Lidé z celého světa přijíždějí na chorvatské pobřeží strávit svou letní dovolenou. Většina turistů, kteří navštíví Chorvatsko, oceňují především jeho krásnou a čistou vodu. Tak proč je chorvatské moře tak krásně čisté a modré?

Tajemství čistoty chorvatského moře

Za prvé, chorvatské moře má mnoho zdrojů sladké vody, včetně řek, pramenů a podzemních toků, které neustále přinášejí čerstvou vodu do moře. Tyto zdroje sladké vody jsou také důvodem, proč je chorvatské moře více slané (mineralizované) než jiná moře v Evropě, což zase vede k tomu, že je voda více průzračná.

Druhým důvodem, proč je chorvatské moře tak krásně čisté, je právě snaha Chorvatů udržovat pobřeží v co nejlepší kondici. Vláda i samotní obyvatelé Chorvatska si již v dřívějších dobách uvědomili, jak důležitá je péče o životní prostředí, a tak se snaží minimalizovat negativní dopady turistického ruchu na čistotu moře. Výsledkem je nejenom krásné a průzračné moře, ale také množství chráněných oblastí a národních parků, které jsou v Chorvatsku zřízeny pro ochranu přírodních zdrojů.

Navíc hlavní trasy velkých kontejnerových a nákladních lodí vedou většinou v jiných částech Středozemního moře.

Chorvatské pobřeží - čistota

Bohatá fauna a flora: přírodní faktory, které přispívají k čistotě

Dalším faktorem je také skutečnost, že chorvatské pobřeží je bohaté na živou faunu a flóru. Moře je domovem mnoha druhů ryb, korálů a mořských rostlin, které spolu tvoří komplexní ekosystém. Tyto organismy přispívají k čistotě moře, protože čistí vodu od odpadních látek a přeměňují škodlivé látky na neškodné. Jedním z dalších faktorů, který přispívá k čistotě a modré barvě chorvatského moře, je klima v této oblasti. Slunce a teploty nad 30 stupňů Celsia umožňují vodě vyčistit se od řas a bakterií, které by jinak způsobily znečištění moře.

Často se říká, že na chorvatských ostrovech je moře ještě o malinko čistější než je tomu na pevninském pobřeží.

Závazky vlády na udržení čistého moře

Vláda Chorvatska také dělá mnoho pro udržení čistoty moře, včetně pravidelného monitorování kvality vody a kontroly lodí, které plují po pobřeží. V posledních letech zavádějí inovativní technologie na čištění odpadních vod a minimalizaci vlivu turistického ruchu na přírodu.

Turisté, kteří přijíždějí na chorvatské pobřeží, by si měli uvědomit, že mohou pomoci udržovat moře v co nejlepší kondici. Měli by se vyhýbat házení odpadků do moře a na pláže a dbát na to, aby nevstupovali do chráněných oblastí a národních parků. Tyto malé kroky mohou mít velký dopad na udržení krásného a čistého prostředí.

Závěrem lze tedy říci, že čistota a modrá barva Jaderského moře jsou výsledkem kombinace přírodních faktorů, jako jsou zdroje sladké vody a bohatá fauna a flora, a lidské snahy o ochranu životního prostředí. Tuto krásu bychom měli ocenit a pomoci k jejímu udržení pro budoucí generace.

Zveřejněno: 29.03.2023 14:02Mohlo by vás zajímat

Komentáře

Zpět nahoru