Zavřít

Chorvatsko apartmány Vyhledat apartmány
Vyzkoušejte naše vyhledávání apartmánů. V nabídce jich máme přes 8 000 ».

Chorvatsko Oblasti v Chorvatsku
Zkuste si projít chorvatské lokality pomocí interaktivních map ».

Sýr z ostrova Pag mezi nejlepšími na světě (2011)

Pažský sýr z ostrova Pag (Chorvatsko)

Chystáte-li se na dovolenou v Chorvatsku na ostrově Pag a stále jste ještě neochutnali místní specialitu v podobě tzv. Pažského sýra tak nyní zbystřete. Tvrdému Pažskému sýru „Žigljen“ se dostalo velkého mezinárodního uznání. Největší světová soutěž z oblasti sýrů se konala ve Velké Británii a nese název „The World Cheese Awards“. Do soutěže bylo pro rok 2011 přihlášeno více jak 2500 sýrů z celého světa.

Porota byla složena z dvou set odborníků, kteří hodnotili mnoho vlastností sýrů. Pažský sýr „Žigljen“ se dostal mezi 50 nejlepších sýrů světa. Sýr „Žigljen“, který se vyrábí v sýrárně „Gligora“ získal také „super zlatou medaili“ za rok 2011.

Pažské sýry jsou dlouhodobě uznávány gurmány po celém světě. Druh sýra „Žigljen“ je tzv. lehký druh sýra s pikantní chutí a zvláštní vůní, která některým lidem není příjemná. Sýr zraje 3 až 6 měsíců a teprve poté putuje na pulty obchodů. Mimo to získali hned další 4 sýry z ostrova Pag ocenění stříbrnou medailí (sýr Mediteraneo, Paški sir, Pramenko a Dalmatic).

Ostrov Pag - sýr Žigljen (Chorvatsko)

Za nejlepší sýr na světě pro rok 2011 byl vyhodnocen francouzský sýr „Ossau Iraty“ ze slavné sýrárny „Agour“. Tento sýr získal toto ocenění již v roce 2006.

Zpestřete si svou dovolenou na ostrově Pag a vyzkoušejte místní originální sýry. Sýry můžete zakoupit v místních supermarketech, stáncích nebo přímo u prodejců okolo cest. Doporučujeme před nákupem sýr vyzkoušet a ochutnat. Zjistíte tak, jestli vám je chuť sýru příjemná. Některým lidem specifická silná chuť pažských sýrů „až vadí“. Jiní lidí si tyto sýry zamilují.

Tip: vyzkoušejte vícero druhů sýru na ostrově Pag. Od místních obyvatel si můžete zakoupit jen menší množství sýru. V kombinaci s místním vínem tak můžete prožít příjemné chvíle na vaší dovolené.

Zveřejněno: 14.02.2012 13:26Mohlo by vás zajímat

Komentáře

Zpět nahoru