Zavřít

Chorvatsko apartmány Vyhledat apartmány
Vyzkoušejte naše vyhledávání apartmánů. V nabídce jich máme přes 8 000 ».

Chorvatsko Oblasti v Chorvatsku
Zkuste si projít chorvatské lokality pomocí interaktivních map ».

Cesta do Chorvatska

Cesta do Chorvatska

Mezi nejčastější způsoby dopravy na dovolenou do Chorvatska už dlouhou dobu patří cesta po vlastní ose, tzn. cesta vlastním, či vypůjčeným automobilem. Není se čemu divit, protože Chorvatsko je pro Čechy v podstatě velmi snadno dostupná země.

Jelikož nabízíme ubytování v apartmánech, předpokládáme, že většina návštěvníků tohoto webu bude také v době dovolených volit cestu autem. Proto vám zde přinášíme praktické a důležité informace na cestu.

Cesta do Chorvatska autem

Vzdálenosti z Česka do Chorvatska

Dálnice a poplatky

Lodní doprava – Chorvatsko

Dopravní předpisy

Povinná výbava

Cestovní doklady

Hlášení nehody

Cesta do Chorvatska fórum

Související články

Cesta do Chorvatska autem

Nejznámější trasou z České republiky do Chorvatska je bezesporu trasa přes hraniční přechod Mikulov, po rakouské dálnici pak do Vídně a Grazu, dále na slovinský Maribor a pokračovat až do Záhřebu (Chorvatsko). Na jih Chorvatska vede ze Záhřebu moderní dálnice.

Pokud cestujete do Istriie, popř. severní části Kvarneru, můžete projet celou trasu Slovinskem, tzn. z Mariboru se vydat směrem na Lublaň a dále na jih na Istrijský poloostrov.

Vzdálenosti z Česka do Chorvatska

Vzdálenosti a doba cesty z Prahy, Brna a Ostravy do jednotlivých chorvatských oblastí a měst. Vše přehledně na jednom místě, včetně map.

Vzdálenost z Prahy do Chorvatska

Vzdálenost z Brna do Chorvatska

Vzdálenost z Ostravy do Chorvatska

Dálnice a poplatky

Skoro celá cesta do Chorvatska vede po dálnicích, které jsou samozřejmě v každém ze států zpoplatněny. Většinou se jim nevyhnete, především ve Slovinsku, proto uvádíme přehled cen za dálniční známky.

Dálnice v Rakousku

Kousek za Mikulovem začíná rakouská dálnice, která vede přes Vídeň, Gratz až k hraničnímu přechodu se Slovinskem (Spielfeld/Šentijl). Dálniční známka pro osobní automobil stojí 8 eur na 10 dní. Pro delší pobyt v Chorvatsku doporučujeme zakoupit dvě známky, nebo jednu dvouměsíční, která stojí 23,40 eur. Nákupem dálniční známky v Rakousku můžete ušetřit až 100 Kč. Většina prodejních cen v ČR se pohybuje okolo 250-280 Kč. Známky zakoupíte na rakouských čerpacích stanicích.

Dálnice ve Slovinsku

Dálnice začíná hned za hraničním přechodem s Rakouskem. Týdenní dálniční známka stojí 15 eur, měsíční pak 30 eur. Pozor, týdenní známka vám většinou stačit nebude, musíte si koupit měsíční.

Dálnice v Chorvatsku

Hned za hranicemi se Slovinskem začíná chorvatská dálnice, která vede přes Záhřeb až úplně na jih Chorvatska. Při vjezdu na tuto dálnici obdržíte kartu, kterou při výjezdu z dálnice vrátíte a zaplatíte poplatek. Ten je závislý na délce cesty. Za cestu do Istriie a Kvarneru zaplatíte zhruba 60 kun, Severní Dalmácie 100 kun a Střední Dalmácie 160 kun. Obecně se cena pohybuje v rozmezí 20-30 kun na 100 km.

Nově bude v červnu 2013 otevřen tunel Svati Ilija vedoucí mezi Zagvozd a letoviskem Baška Voda (známější jako tunel na Makarskou riviéru).

Poplatky a další případné mýtné (mosty, tunely) je možné zaplatit v eurech, kunách, či platební kartou. Doporučujeme platit kartou, je to rychlejší.

Jak se vyhnout dálnici ve Slovinsku?

Před koncem rakouské dálnice sjeďte na silnici číslo 69 a pokračujte směrem na hraniční přechod Mureck. Po překročení hranice mezi Rakouskem a Slovinskem jeďte pořád dolů přes Lenart až do Ptuje. Kousek za Ptují se napojte na konec slovinské dálnice, který není zpoplatněn. Takto se vyhnete slovinským dálničním poplatkům, nicméně na úkor času a pohodlnosti jízdy, kterou nabízí dálnice.

Lodní doprava – Chorvatsko

Lodní dopravu v Chorvatsku zajišťuje společnost Jadrolinija. Provozuje jak standardní lodní linky, mezinárodní trajektové linky, tak především trajektové linky na Chorvatské ostrovy.

Ceny trajektů

Ceny lodních lístků na chorvatské trajekty se dělí do několika kategorií:

Kategorie Popis
A osoba (děti do 3 let zdarma, od 3 do 12 let sleva 50%)
B osobní automobil (výška do 2 m, délka do 5 m, max. počet sedadel 9)
C osobní automobil (výška nad 2 m nebo délka nad 5 m, max. počet sedadel 9)
D přívěs (délka do 3 m, za délku do 5 m cena stejná, jako kategorie B)
E obytný přívěs nebo automobil, přívěs pro loď (délka do 5 m)
F obytný přívěs nebo automobil, přívěs pro loď (délka do 7 m)
G obytný přívěs nebo automobil, přívěs pro loď (délka nad 7 m)
H motocykl
I kolo

Aktuální ceny chorvatských trajektů naleznete na stránkách společnosti Jadrolinija. Zde také naleznete všechny potřebné informace, jako jsou časové rozpisy plaveb, prodejní místa a další.

Na lokální chorvatské trajekty bohužel není možné rezervovat lodní lístky dopředu, zakoupíte je až na místě v kanceláři společnosti Jadrolinija v přístavu. Pokud je to jenom trochu možné, doporučujeme se vyhnout cestování trajektem v sobotu, kdy jsou přístavy přetížené a můžete čekat i několik hodin.

Dopravní předpisy

Dopravní předpisy jsou ve většině zemí stejné, jako u nás. Připomínáme povinnost svítit světly i za dne, zabezpečení dětí v automobilu a používání bezpečnostních pásů (i na zadních sedadlech, pokud jsou přítomny). Děti do 12-ti let musí sedět na zadním sedadle a být připoutány.

Rakousko

Hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile. Na dálnici je maximální povolená rychlost 130 km/h, v obcích 50 km/h. Mimo obce 100 km/h. Za překročení maximální povolené rychlosti je pokuta až 150 eur.

Slovinsko

U řidičů starších 25 let je hranice alkoholu v krvi 0,5 promile. Maximální povolená rychlost na dálnici je 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 110 km/h, v obcích 50 km/h a mimo obce 90 km/h. Za překročení maximální povolené rychlosti v obci o více než 30 km/h je pokuta až 1 000 eur.

Pozor. Ve Slovinsku na kruhových objezdech platí přednost vozidla zprava (neplatí absolutní přednost vozidel na kruhovém objezdu, jako u nás).

Chorvatsko

V Chorvatsku platí stejná pravidla, jako ve Slovinsku. Za překročení maximální povolené rychlosti v obci je pokuta 300 až 15 000 kun. Mimo obec 500 až 7 000 kun.

Povinná výbava

Před cestou do Chorvatska si překontrolujte povinnou výbavu auta: autolékárničku, reflexní vestu, výstražný trojúhelník, rezervu, náhradní žárovky do světel atd. Zvýšenou pozornost věnujte i kontrole dokladů. Pro řízení auta potřebujete platný řidičský průkaz, dále technický průkaz a doklad o povinném ručení vozidla (tzv. zelená karta).

Pokud jedete na dovolenou autem, u kterého nejste uveden jako majitel, nechte si vystavit plnou moc k vycestování do zahraničí. V případě využití služebního či firemního vozu musí být plná moc notářsky ověřená.

Cestovní doklady

Do Chorvatska s pasem, nebo občankou?

Vstup do Chorvatska je umožněn všem, kteří vlastní platný cestovní pas. Zároveň je možné cestovat i na občanský průkaz vydávaný v České republice od druhé poloviny roku 2000, který obsahuje strojově čitelnou zónu.

Pokud ztratíte cestovní doklad, obraťte se na nejbližší zastupitelský úřad České republiky, který vám vystaví náhradní doklad, umožňující bezproblémový návrat.

Cestovní pas povinně už i pro děti

Od 26. června 2012 musí mít občanský průkaz nebo pas každé dítě, které bude cestovat do zahraničí. Občanský průkaz je nyní možné nechat vystavit i dětem mladším 15 let, ale cestovat na něj do zahraničí je možné pouze v rámci Schengenského prostoru. Jelikož Chorvatsko do tohoto prostoru nespadá, každé dítě musí mít svůj vlastní cestovní pas.

Poplatek za vystavení cestovního pasu pro dítě mladší 15 let je 100 Kč, platnost má 5 let. Lhůta na jeho vystavení je 30 dní. K žádosti o vystavení pasu potřebujete rodný list dítěte a svůj platný doklad totožnosti. Fotografie už není zapotřebí. Zároveň je možné požádat o vystavení tzv. “rychlopasu”. Poplatek za jeho vystavení je 1 000 Kč, platnost má 6 měsíců. Lhůta na jeho vystavení je 15 dní.

Zdravotní pojištění

Občané České republiky, kteří vlastní platný evropský průkaz zdravotního pojištění a předloží ho, mají nárok na bezplatné ošetření. Nicméně tento nárok se vztahuje pouze na poskytnutí nezbytné zdravotní péče. Další náklady byste si museli hradit, proto doporučujeme před vycestováním do Chorvatska uzavřít cestovní zdravotní pojištění.

Doklady pro auto

Pokud cestujete autem, musíte mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o zákonném pojištění vozidla, tzv. zelenou kartu. Pokud cestujete zapůjčeným autem, je nutné vybavit se i písemným souhlasem majitele vozu o možnosti vycestování z České republiky, tzv. Potvrzení o zapůjčení vozidla. To musí být úředně ověřené (stačí na městském úřadě za 50 Kč). Doporučuje se mít potvrzení i v AJ, či NJ podobě.

Hlášení nehody

V případě nehody máte povinnost označit místo výstražným trojúhelníkem a vzájemně si prokázat totožnost. Doporučujeme vždy volat místní policii a držet se jejich pokynů. Zároveň nikdy nepodepisujte dokumenty, kterým nerozumíte, i kdyby to po Vás žádali. Pokud budete mít viditelně poškozený automobil, musíte si nechat od policie vystavit protokol o nehodě a poškození vozidla, abyste mohli opustit zemi.

V případě problémů kontaktujte české velvyslanectví v dané zemi. Kontakty na české velvyslanectví v: Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku.

Důležitá telefonní čísla

Rakousko

Slovinsko

Chorvatsko

hasiči – 122
policie – 133
záchranná služba – 144

hasiči – 112
policie – 113
záchranná služba – 112

hasiči – 93
policie – 92
záchranná služba – 94

Cesta do Chorvatska fórum

Hledáte více informací o cestě do Chorvatska autem na rok 2023? Alternativní trasy, praktické rady a názory dalších lidí? Navštivte téma Cesta do Chorvatska na našem diskuzním fóru, kde můžete procházet příspěvky a načerpat tak příslušné informace. Samozřejmě můžete založit vlastní téma podle toho, co vás aktuálně zajímá a my, popř. další návštěvníci, se vám budeme snažit co nejlépe poradit.

Diskuzní fórum Chorvatsko: Chorvatsko fórum > Cesta do Chorvatska

Související články

Cesta do Chorvatska o 15% dražší Cesta do Chorvatska o 15% dražší (08.06.2012 08:42)
Chorvatské dálnice zvýší od 11. června 2012 dálniční mýto za využívání hlavních dálnic o 15%. Pro většinu turistů (nejen českých)…

Slovinská a rakouská dálniční známka (2012) Slovinská a rakouská dálniční známka (2012) (03.05.2012 09:11)
Chystáte-li se na dovolenou v Chorvatsku a plánujete cestu vlastním automobilem, určitě oceníte cenový přehled potřebných dálničních známek.

Tunel mezi Makarskou riviérou a vnitrozemím bude zprovozněn v červnuTunel mezi Makarskou riviérou a Zagvozd (21.03.2013 10:15)
Tunel Sveti Ilija se nachází mezi vnitrozemským městem Zagvozd (přesněji Rastovac) a letoviskem Baška Voda na Makarské riviéře. Tunel se…

Zpět nahoru