Zavřít

Chorvatsko apartmány Vyhledat apartmány
Vyzkoušejte naše vyhledávání apartmánů. V nabídce jich máme přes 8 000 ».

Chorvatsko Oblasti v Chorvatsku
Zkuste si projít chorvatské lokality pomocí interaktivních map ».

Omiš – 10 věcí, které musíte zažít při jeho návštěvě!

omiska-riviera-chorvatsko-dovolena

Omiš je známé letovisko, které leží při ústí řeky Cetiny do Jaderského moře. Letovisko najdete přibližně na půl cesty mezi Splitem a Makarskou. Ve středověku bylo toto město známo jako pirátské. Hlavním lákadlem dneška jsou krásné pláže, krásná okolní příroda a řeka Cetina.

My vám dnes prozradíme 10 věcí na které byste neměli opomenout při strávení dovolené v Omiši (Střední Dalmácie).

1. Návštěva starého města a náměstí Sv. Michala

Omiš - pohled na staré město

Staré město nabízí malebné úzké uličky, kde v létě najdete příjemný stín. Celé náměstí Sv. Michala je obklopeno domy nesoucí si část historie. Některé domy vypadají, jakoby se zastavil čas. Na náměstí najdete obchody a restaurace. Za návštěvu také stojí středověké zdi Mostina s tajnými chodbami, kostel Sv. Petra z desátého století, starý hřbitov, pevnost Turjun a mnoho dalších krásných domů a památek.

2. Rafting na řece Cetina

Rafting na řece Cetina - Omiš

Velkým lákadlem pro mladší generace se v posledních letech stal rafting na řece Cetina. Samotná řeka patří mezi nejkrásnější řeky Chorvatska díky místům, kterými protéká. Rafting vám pak nabídne velké dobrodružství. Na raftu postupně proplouváte nádhernými scenériemi. Od vodopádů, jezer až po tunely. Okolní útesy vás pak přímo okouzlí.

3. Lanová dráha nad řekou Cetinou

Lanová dráha nad Omišem (Cetina)

Pro milovníky adrenalinu je při návštěvě Omiše připravena lanová dráha nad řekou Cetinou. Jedná se o mimořádný zážitek! V nejvyšším bodě se účastník nachází ve výšce 150 metrů nad řekou. Délka lanové dráhy je úctyhodných 2000 metrů (2 kilometry) a rychlost účastníků při jízdě přes řeku Cetinu dosahuje až 65 km v hodině. Proto tento zážitek doporučujeme skutečně milovníkům adrenalinu!

4. Ochutnejte místní specialitu Poljički Soparnik

poljicki-soparnik-omis-gastronomie

Místní specialita Poljički Soparnik v podobě “koláče s náplní uvnitř” se skládá ze základního těsta (mouka, olivový olej, voda, sůl) a náplně z cibule, petržele, mangoldu a česneku. Samozřejmě má tento koláč mnoho variací a každá rodina jej připravuje podle svého rodinného receptu. Sami jsme specialitu Poljički Soparnik vyzkoušeli a bylo to výborné!

Originální video recept s postupem přípravy najdete v tomto videu.

5. Výstup na pevnost Mirabella

Mirabella - pevnost nad Omišem

Středověká pevnost Mirabella pochází ze 13. století a nachází se na útesu nad samotným letoviskem Omiš. Ve své historii byla pevnost Mirabella využívána právě jako pirátské doupě. Dnes nabízí pevnost nádherné výhledy do celého okolí. Směrem na moře uvidíte celý Bračský záliv v pozadí s ostrovem Brač. Za návštěvu samotné pevnosti se vybírá vstupné 20 Kun. Návštěva však podle nás stojí za to.

6. Nádherné pláže v Omiši

Písečné pláže v Omiši

Celá Omišská riviéra se může chlubit nádhernými plážemi. Nádherná je procházka po sérii písečných pláží směrem z Omiše do letoviska Dugi Rat a Duče (severním směrem). Okolní moře je krásně čisté a láká ke koupání. Při návštěvě města určitě musíte navštívit “městskou” pláž Punta při ústí řeky Cetina.

Okolí Staniči a Lokva Rogoznica je pak často vyhledávané milovníky vodních sportů (windsurfingu). V podstatě se dá říci, že v okolí najdete desítky nádherných pláží od velkých a mnoha kilometrových až po menší soukromé pláže.

7. Pevnost Fortica nad městem Omiš

Pevnost a strážní věž - Omiš

Mnozí turisté při návštěvě zříceniny pevnosti Fortica mluví o nejkrásnějším výhledům ve Střední Dalmácii. Na místě se nachází více jak 500 let stará pevnost s věží. Dříve sloužila jako signální a ochranná pevnost. Z jejího místa máte krásné výhledy na ostrovy Brač, Hvar a Šolta. Na druhou stranu uvidíte krásné kaňony řeky Cetiny. Výstup k pevnosti Fortica trvá přibližně hodinu a nedoporučujeme jej absolvovat v pravé poledne z důvodu náročnosti.

8. Výlety do okolí řeky Cetiny s návštěvou restaurací

Restaurece Kastli Slanica - Omiš Cetina

Méně náročné výlety můžete absolvovat do srdce kaňonů řeky Cetina. Můžete k tomu využít cestu na levém břehu řeky Cetiny. Z centra Omiše vám bude 6 kilometrová procházka trvat přibližně 1,5 hodiny (jedním směrem) k záchytnému bodu v podobě světoznámé restaurace Radmanova Mlinice. Ještě před samotnou restaurací se nachází další restaurace s názvem Kaštil Slanica. Procházka je nádherná a přináší příjemnou změnu v parních letních dnech. Celou cestu půjdete obklopeni stromy a štíty hor. Navíc většina cesty se nachází ve stínu.

9. Okolní kopce pro milovníky turistiky

Pohled na Omiš z okolních kopců

Milovníkům turistiky nabízí okolí Omiše jedninečné procházky. Můžete vyrazit po jednotlivých nefrekventovaných cestičkách do okolních kopců a navštívit menší vesničky směrem na jich od Omiše. Z vesničky Lovka Rogoznica nebo Borak se vám naskytnou krásné výhledy do okolí a můžete se dát do řeči se starousedlíky, kteří zde stále žijí.

10. Návštěva festivalů The Pirate Battle a Dalmatian Klapa Singing

Omiš - Pirátský festival

V polovině srpna můžete v Omiši navštívit Pirátský festival, který představuje rekonstrukci pirátské bitvy ze 13. století. V centru města se odehrávají představení se střelbou z kanónů a pistolí. Herci jsou oblečeni do dobových kostýmů a celý festival doprovází hudební produkce.

Pokud jste dočetli článek až na samý konec, jsme za to velice rádi. Napište nám vaše zážitky z Omišské riviéry nebo Omiše samotného. Samozřejmostí je široká nabídka ubytování v Omiši, kterou najdete na našich stránkách. Vybírat si můžete z desítek ubytovacích kapacit.

Zdroj fotografii: Instagram / Omiš Tourist Board / smokvina.com /

Zveřejněno: 07.02.2017 13:54Mohlo by vás zajímat

Komentáře

Zpět nahoru