Zavřít

Chorvatsko apartmány Vyhledat apartmány
Vyzkoušejte naše vyhledávání apartmánů. V nabídce jich máme přes 8 000 ».

Chorvatsko Oblasti v Chorvatsku
Zkuste si projít chorvatské lokality pomocí interaktivních map ».

Pelješac – stavba mostu dostala (opět) zelenou

Chorvatsko - most na Pelješac

Chorvatský premiér (Jadranka Kosor) tento týden oznámil znovu obnovení výstavby mostu Pelješac. Stavba tohoto mostu byla pozastavena z finančních důvodů. Nyní dostal nový most spojující pevninu s poloostrovem Pelješac zelenou. Mnozí kritici stavby upozorňují, že se může jednat jen o politický slib, protože v Chorvatsku budou probíhat za necelé 3 měsíce parlamentní volby. Na druhou stranu je zde fakt, že Chorvatsko se postupně dostává z finanční krize a cestovní ruch opět stoupá.

Most Pelješac – základní informace

O výstavbě mostu se začalo uvažovat již v roce 2007, kdy proběhlo také první výběrové řízení ohledně firmy, která stavbu provede. Základní stavební parametry mostu Pelješac:

  • Délka: 2440 m
  • Šířka: 21 m
  • Výška: 55 m
  • Profil vodní cesty: 400×55 m
  • Hlavního pole mostu: 568 m
  • Nadmořská výška pylonu: 176 m
  • Hloubka moře v oblasti mostu: 28 m
  • Hloubka základů pod hladinou moře: 104 m

Poloostrov Pelješac - most

Dokončení mostu a jeho budoucnost

Hlavním důvodem pro stavbu mostu je snaha snížit dopravní zatížení v oblasti města Duboka. Pro cestu na poloostrov Pelješac je nutné překročit hranice mezi Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou (což v letních měsících bývá zdlouhavé a tvoří se zde kolony). Most by tak měl usnadnit cestu turistům směřujícím právě na poloostrov Pelješac.

Evropské unii se příliš tento záměr nelíbí a upozorňuje na fakt, že v blízké době bude Chorvatsko přijato do Evropské unie a následně může dojít ke zrušení pohraničních povinností.

Pelješac - most (Chorvatsko dovolená)

I přesto se na mostu začalo opět pracovat. Všechny prostředky pro výstavbu mostu na pol.ostrov Pelješac by měly být pokryty ze státních peněz. Stát si nebude muset na stavbu mostu pořizovat úvěr, uvedl chorvatský premiér. Cena mostu není přesně známa a odhaduje se v rozmezí 321 milionů až 668 milionů EUR. Most by měl být dokončen v letech 2017 (původní plán byl rok 2015).

Pro české turisty je zpráva o znovu obnovení stavby mostu na poloostrov Pelješac dobrou zprávu. Pakliže bude most skutečně dokončen, usnadní cestu českým turistům na poloostrov a celkově tak zpříjemní letní dovolenou v Chorvatsku.

Umístění mostu Pelješac

Zveřejněno: 23.08.2011 11:02Mohlo by vás zajímat

Komentáře

Zpět nahoru